ISO 9001
Minőségirányítási rendszer
Önnek mi jut eszébe arról: minőségirányítás? ISO, dokumentálás, audit és még számos gondolat, amely különböző érzéseket vált ki a piac szereplőiből. Tanúsító szervezetünk arra vállalkozott, hogy az ISO 9001 minőségirányítási rendszert egy hasznos, értékteremtő eszközzé változtassa az Ön számára.
Szinte minden menedzsment rendszer alapja az ISO 9001:2015 szabvány
A szabvány fő jellemzői:
- tartalmazza a minőségirányítási rendszerrel kapcsolatos követelményeket
- tanúsítható szabvány
- a minőségirányítási rendszerek tanúsítása ezen szabványban leírt követelményeknek való megfelelőségeit vizsgálja.
- folyamatszemléletű megközelítésre ösztönöz
- tisztán meghatározott feladatok, felelősségi- és hatáskörök
- kockázatalapú gondolkodásmódot vár el.
A nemzetközi ISO 9001 szabvány pontos angol címe:
ISO 9001:2015 Quality Management Systems. RequirementsA magyar minőségirányítási rendszer szabvány:
MSZ EN ISO 9001:2015 Minőségirányítási rendszerek. KövetelményekAz ISO 9001:2015 szabvány főbb pontjai
- Alkalmazási terület
- Rendelkező hivatkozások
- Szakkifejezések és meghatározásuk
- A szervezet környezete
- Vezetői szerepvállalás
- Tervezés
- Támogatás
- Működés
- Teljesítményértékelés
- Fejlesztés
A CertUnion, mint független akkreditált tanúsító által történő tanúsítási eljárást lefolytató szervezet ( auditálása ) munkája után a tanúsító kiállít az adott szervezetre egy tanúsítványt, amivel igazolja az ISO 9001 szerint kialakított minőségirányítási rendszer követelményeinek megfelelő működést.
Olyan minőségirányítási rendszer kialakítása a cél, ahol a működési folyamatok szabályozottak és felügyeltek. A folyamatok állandó fejlesztésének eredménye a hatékonyabb és eredményesebb szervezet.
A minőségirányítási rendszer kialakítását kizárólag a szervezet sajátosságait figyelembe véve lehet hatékonyan kialakítani és csak így válhat értékteremtő termelőeszközzé.
AJÁNLATOT KÉREK
Érdekel az ISO 9001 tanúsítás
Minőségirányítás, mint termelőeszköz?
Igen, a minőségirányítást nevezhetjük akár termelőeszköznek is, amelynek segítségével bármely szervezet rendezetté, rendszerezetté teheti működését.
A rendszerezettségből adódóan folyamatos visszacsatolások és információk állnak a vezetőség részére az állandó döntéshozatalban és mindemellett egy nemzetközi mércének való megfelelés is elérhető, amely tanúsított státuszhoz vezet.
Az ISO 9001-es szabvány legújabb kiadása (ISO 9001:2015), amely 2015 őszétől érhető el magyar nyelven is, olyan életszerű, kockázatalapú megközelítéssel támogatja egy szervezet működését, amely alkalmazásával az irányítási rendszer termelőeszközzé válhat.
Újdonságok az ISO 9001 történetében (ez nem lenne inkább az ISO 9001 evolúciója?):
- 1987 – Eljárások mentén szabályoz
- 1994 – Megelőző tevékenységet fókuszba helyezi
- 2000 – Folyamatszemlélet és PCDA logika alapú gondolkodás
- 2008 – Folyamatszemlélet és PCDA logika alapú gondolkodás
- 2015 – Kockázatok és lehetőségek felmérésén alapuló teljes körű irányítás
Mi az ISO 9001?
Az ISO 9001 minőségirányítási rendszer tehát nem más mint belépő egy folyamatosan fejlődő – de magas minőségi elvárásoknak megfelelő – profi szervezetek világába.
Miért fontos?
Az ISO 9001 tanúsítás egy minőségi mutató, mely kifelé azt mutatja a szervezetről, hogy önmagával szemben támasztott igényi mesze túlszárnyalják az átlagot.
Bizalommal fordulhatunk termékei és szolgáltatásai és kiszolgáló folyamatai felé.
Egyre több szervezet elvárása ma már beszállítóitól, hogy rendelkezzen ISO 9001 minősítéssel, hogy így csökkentsék a rossz terméket vagy szolgáltatások beszerzésének kockázatát.
Az ISO 9001 tanúsított szervezetek jelentős fejlődést tudnak elérni a hatékony folyamataikkal a termékminőségben - a selejtek és a hibák csökkentésével és a termelékenység növelésével.
Mit nyer Ön és vállalkozása?
- A vevői bizalom erősítése
- Új vevők megszólítására van lehetőség
- Új piacokra való eljutás könnyebben történhet
- Pályázatok során piaci előny élvezése, eddig meg nem nyílt területekre való belépés.
- A szervezet mindennapi működését érintő kockázatok tudatosítása, kezelése, csökkentése a hatékonyabb, biztonságosabb működés érdekében.
- Egy működő kockázatalapú minőségirányítási rendszer segít abban, hogy motiváltabbá tegye munkatársait a működés irányításába történő bevonással.
- Nagyobb biztonsággal tud reagálni piaci helyzetekre, lehetőségekre úgy, hogy működése folyamatosan kézben tartott és ellenőrzött.
- Amennyiben nemzetközi piacokra szeretnének kilépni, jobb piaci pozíciót érhetnek el szakterületükön mérettől, kontinenstől, országtól, tevékenységtől függetlenül.
- Növekvő hatékonyság és anyagi haszon realizálódás
- Világos, átlátható folyamatok – harmonikus, és szabályozott szervezet
Hogyan segíthetünk?
A tanúsításról bővebben olvashat a tanúsítási kisokosban, amely megvásárlásával azonnali ajándékhoz juthat és partnereit is megajándékozhatja.
Amennyiben részletesen érdekli a szakmai folyamat, a Tanúsítási Szerződéses Feltételek minden apró lépésre kiterjedő választ adnak.
A tanúsítvány megszerzésének főbb lépései:
- Tájékoztatás, konzultáció
- Regisztráció
- Kezdeti tanúsítás
- Okirat kiállítás
» Integrált irányítási rendszer
ISO 9001, ISO 14001, ISO 27001, ISO 45001, ISO 37001
A CertUnion akkreditálási okiratai:
Akkreditálási okirat ISO 9001
Akkreditáció részletező okirat ISO 9001:2015
ISO 9001:2015 – Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK)
A szabványokat rendszeres időközönként vizsgálják felül annak érdekében, hogy a lehető legjobban alkalmazkodjanak a kor szelleméhez, valamint a technikai megoldásokhoz.
Így történt ez legutóbb, amikor is az ISO 9001:2015 került kiadásra. Az általános menedzsmetrendszerek követelményeit is korszerűsítik a nemzetközi szabványosítók annak érdekében, hogy minél inkább legyen felhasználóbarát és minél több eredményt hozzon az alkalmazóknak.
A szabvány felhasználóbarát, jobban igazodik a felhasználók igényeihez. Egyértelműen a termék és szolgáltatás kifejezéssel dolgozik.
A szervezet környezetére vonatkozóan a szabvány új definíciót határoz meg. kiemelt hangsúlyt fektet a kockázatok vizsgálatára, a kockázatok és lehetőségek azonosítása érdekében.
További feladatokat és felelősséget ad a felső vezetés kezébe. A szervezeteknek továbbra is folyamataik középpontba helyezésével kell meghatározniuk működésüket.
Bevezetésre került továbbá a High Level Structure (HLS) struktúra, amely valamennyi menedzsment szabvány egységességét biztosítja. Az új követelmények révén az ISO 9001:2015 szabvány gyakorlatiasabbá váltA High Level Structure (HLS) új alapstruktúrát jelent, amelynek célja, hogy az irányítási rendszer-szabványok egységes formában épüljenek fel.
Az új alapstruktúra rendeltetése, hogy a jövőben egyszerűsödjön a különböző irányítási rendszerek integrációja.
Egyik leggyakoribb példa, az ISO 9001:2015 és az ISO 14001:2015 szabványok együttes alkalmazása, de mostanra az ISO 45001-es vagy az ISO 27001-es is ezen struktúrát követi.
Igen. A PDCA (Plan-tervezés, Do-végrehajtás, Check- ellenőrzés, Act-intézkedés) továbbra is minden minőségirányítási rendszerek alapvető részét képezi.
Minden minőségirányítási rendszert meg kell tervezni, működtetni, verifikálni kell, valamint ki kell igazítani. A High Level Structure bevezetésével a PDCA-ciklus közvetlenül a szabványban kap helyet.
Nem. Az ISO 9001:2015 szabványban nincsenek kizárások. A vevőnél alkalmazott valamennyi szabványfejezetet be kell vonni a rendszerbe.
Amennyiben a szervezet az egyes szabványfejezeteket nem alkalmazza (pl. nem zajlik fejlesztés), akkor ezek a fejezetek nem alkalmazhatók. A tanúsítandó félnek ebben az esetben mindenképp indokolnia kell döntését.
A különböző érdekelt felek azok a személyek vagy csoportok, akik befolyással bírnak a szervezet életére, működésére. A szabvány alkalmazónak kell eldöntenie, hogy rá nézve melyek a lényeges érdekelt felek.
A szabvány értelmében ezen érdekelt felek lehetnek társadalmi, kulturális, gazdasági csoportok, érdekelt felek mint vevők, versenytársak, jogalkotók, de itt értelmezettek a hatóságok, nagy- és kiskereskedők végfelhasználók vagy egyéb partnerek.
Az érdekelt felek meghatározása, minden esetben a szervezet feladata és döntése.
A folyamatok leírására nincs kifejezett követelmény. A legfontosabb szabály talán az, hogy a tartalom a lényeg, a forma szabadon választott.
Erre vonatkozó példák lehetnek: a teknősbéka-modell, folyamatábra, eljárási utasítások, ügyviteli, vállaltirányítási rendszerek, képek, piktogramok stb.
Az ISO 9001:2015 szabvány kockázatalapú megközelítést tartalmaz és a vállalati folyamatokban a kockázatok azonosítását és értékelését, valamint megfelelő intézkedések meghozatalát követeli, annak érdekében, hogy kihasználják a lehetőségeket.
Ez a gondolkodásmód és megközelítés, növeli a tanúsítás értékteremtő képességét a felhasználó számára. A kockázatértékelés módszertana nincs meghatározva, minden szervezet azt a megközelítést alkalmazza, amely neki a legtesthezállóbb.
A kockázatok vizsgálatának lehetséges modellje lehet a SWOT-elemzés (erősségek, gyengeségek, lehetőségek, veszélyek), FMEA (hibamód és hatáselemezés), , , Ishikawa diagram, vagy egyéb minőségtechnikák.
A korábbi ISO 9001-es szabvány a megelőző tevékenységek követelménypontban szabályozta az esetleges kockázatokat, azonban ezt a szervezetek gyakran nem használták következetesen.
Ebből kifolyólag döntöttek úgy a szabványalkotók, hogy nem használja a követelményszabvány a megelőző tevékenység fogalmát, abból kiindulva, hogy a kockázatértékelés elvégzése már önmagában a megelőző tevékenység részét képezi.
Az ISO 9001:2015 szerint a felső vezetés nagyobb felelősséget kap, mint eddig, amely többek között a vezetőségi átvizsgálásban is tükröződik.
Bár a szabvány nem említi többé a minőségirányítási vezető funkcionalitását, a szabvány 5.3. fejezete szerint a felső vezetésnek a felelősségeket és illetékességeket hozzá kell rendelnie a releváns szerepekhez.
Mivel a korábbi minőségirányítási vezető feladatait továbbra is el kell látni, így ezt az egyik releváns vezető vállalhatja, ez a szervezet döntésétől függ. Ebben az értelemben a minőségirányítási megbízott továbbra is kísérheti és fejlesztheti a minőségirányítási rendszert.
Az ISO 9001:2015 szabvány már nem határoz meg kötelezően kidolgozandó eljárásokat, sokkal inkább fókuszál a „dokumentált információ” kifejezéssel leírt követelményekre.
A lényeg, ahol ezen kifejezést olvassuk a szabványban, valamilyen módon annak a követelménynek a teljesítését igazolni kell. A dokumentáltság módja, minden a jelen kor fejlettségi szintjén elérhető formát elfogadja.
Itt gondolhatunk, digitális dokumentumokra, kép- és hangfájlokra, megosztott dokumentumokra, fotókra, ügyviteli felületekre, adatbázisokra stb. Lényegében a dokumentáltság mértékét a szervezet saját maga alakíthatja ki úgy, ahogy számára az megfelelő és kényelmes.
Az ISO 9001:2015 nem követel kifejezetten kézikönyvet. A lényeg, hogy a szervezet működését leíró információs felület elégítse ki a szabvány követelményeit és a szervezet igényeit.
Tapasztalataink alapján, a kézikönyv, mint alapdokumentum továbbra is elkészül és elérhető a munkatársak részére a szervezeteknél.