Tanúsított irányítási rendszerek

tanúsított irányítási rendszerek - iso

Bizonyára sokak számára ismert az „ISO” kifejezés, amelyet a hétköznapokban hallhatunk akár pályázatok kapcsán, akár beszállítói státuszok megszerzése, megtartása vonatkozásában.

Azon vezetők, akik munkahelyükön már működtetnek egy nemzetközileg egységesen ismert és elismert irányítási rendszert, jogosan várják el, hogy ez valami kedvező pluszt hozzon a szervezet életébe. Akik még nem működtetnek ilyen rendszert – ők hallva pro és kontra érveket – nehezen döntik el, hogy nekik szükséges-e, s ha igen, miként fogjanak hozzá? Néhány gondolattal mindkét tábor szereplőinek szeretnék információval szolgálni, amely ismeretében vagy megfontolásával az eddigi kényszerűséget haszonná kovácsolhatják.

Röviden szeretnék szólni minden olyan szervezet vezetőjéhez, aki már kialakította és működteti irányítási rendszerét, vagy épp a döntés meghozatala előtt áll. Vegyük példának a sokak által már ismert ISO 9001-es minőségirányítási követelményeket. Az ISO 9001 egy általános menedzsmentrendszer, amelynek feladta olyan keretrendszert biztosítani, aminek megfelelését követően, a szervezetben kialakul egyfajta szemlélet, elkötelezettség, vevőközpontúság és törekszik arra, hogy saját működését folyamatosan fejlesztve önellenőrző és prevenciós szemüvegen keresztül gondolkodjon és működjön.

Egy jó irányítási rendszer elengedhetetlen feltétele a vezetői elkötelezettség, amely hiányában meglehetősen nehéz a szervezet egyes szintjein csodákat tenni. Az elköteleződést követően fontos a megfelelő felelős szakember megtalálása a szervezeten belül és szükség szerint külső tanácsadó személyében is. Itt szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a jó tanácsadó az irányítási rendszert szabja a cégre és nem fordítva! A szabványok rendkívül nagy rugalmasságot engednek, hiszen a követelményt tartalmazzák, de azt nem írják le, hogy „MILYEN MÓDON?” szükséges a követelményt teljesíteni. A lényeg ebben a rövid kérdésben rejlik: milyen módon?

A-ból B-be nagyon sokféleképpen el lehet jutni, a jó tanácsadó pedig nem csak egy utat ismer, hanem számos lehetőséget tár a szervezet elé és mindenképp nyitott az új megoldásokra is. Fontos tehát, hogy a szervezetnek dolgozó tanácsadó befogadó és kreatív módon segítse a követelményeknek való megfelelést, amelyeknek mindenképpen illeszkedniük kell a szervezet elvárásaihoz, sajátosságaihoz, hiszen így érhető el az, amiért a rendszer bevezetése mellett köteleződtek el.

Az elvégzett tanácsadói munkát néhány hónap működés után a tanúsítási aktivitás követi, amikor is úgymond megmérettetik a szervezet. A tanúsítás célja azon okirat – tanúsítvány – megszerzése, amely a későbbiekben piaci előnyökhöz juttatja a szervezetet és egyfajta kommunikációt is biztosít partner- illetve vevőköre irányába. Ez a kommunikáció a bizalomnövelést helyezi fókuszba, amellyel számos esetben dőlhet el egy-egy beszerzés, szerződéskötés, pályázat elnyerés vagy beszállítói státusz megszerzése.

A tanúsító szervezetek kiválasztásában fontos szempontnak tartom az www.nat.hu oldalon az akkreditált státusszal rendelkező szervezetek preferálását, amelyről naprakész információkat a akkreditált szervezetek menüpont alatt találhatnak az érdeklődők. A nem akkreditált okiratok kockázatot hordoznak magunkban, amely mértékéről a tanúsító kiválasztása előtt feltétlen célszerű tájékozódni.

A tanúsító szervezet auditorai részéről méltán várja el a tanúsítandó szervezet, hogy megfelelő szakértelemmel végezze munkáját és a lényegi előírások középpontba állításával keresse a megfelelőséget és ne a hibákat. A jó tanúsító szervezet munkáját prevenciós célra is fel lehet használni, hiszen auditorai szakmai tevékenységükből adódóan számos jó gyakorlatot ismernek, amelyek felismerésére könnyen rávezethetik az érintett munkatársakat, vezetőket a tanúsítandó szervezetnél.

A fentiek ismeretében és megfontolásával, állítsa saját szolgálatába tanúsított irányítási rendszerét! Döntsön úgy, hogy a rendszer szolgálja Önt, törekvéseit, fejlesztéseit és szervezetét, ne pedig fordítva! A meglapozott döntés meghozatalához, igény esetén díjmentes konzultációval várunk minden kedves érdeklődőt irodánkban.
Szabó Mirtill, CertUnion Kft. ügyvezető

error: Content is protected!