2025-től a nagyvállalatok számára kötelező az ESG (Environmental – környezeti, Social – társadalmi, Governance – irányítás) jelentés készítése. A jelek arra mutatnak, hogy a fenntartható vállalatirányítás hamarosan már nemcsak a legnagyobbak számára, hanem a beszállítói lánc elemeire nézve is elvárás lesz. Ennyi épp elég indok lenne arra, hogy az ipar szereplői az eddigieknél komolyabban foglalkozzanak az energiaoptimalizálás, vagy ha úgy tetszik, az energiaköltség csökkentés kérdésével. Azonban az energiaárak alakulása még sürgetőbbé tette a kérdést. A hathatós változás érdekében jött létre 2025 elején három szereplő (az építőiparban érintett Szabó-Galambos Kft., az ISO 50001 energiagazdálkodási irányítási rendszer tanúsításával (is) foglalkozó CertUnion Hungary Kft. és Zsíros János magánszemély) összefogásával az angol Best Energy cég franchiseként működő Pulse Energy Zrt.
Józan paraszti ésszel is könnyű felfogni, hogy akár még egy háztartásban is rengeteg pénz takarítható meg egy kis odafigyeléssel. Az ennél jóval nagyobb léptékű energiafelhasználású nagyvállalatokat viszont ez év elejétől már az ESG elnevezésű, fenntartható vállalatirányítási keretrendszer is energiagazdálkodásuk mérésére és javítására kötelezi. És nem mellesleg: az ilyen volumenű vállalatoknál a tudatos energiaoptimalizálással hat- vagy akár hétjegyű költségcsökkentés is elérhető.
Ha már úgyis kötelező, miért ne lehetne hasznos is?
A magas és erősen ingadozó energiaárak arra felé mutatnak, hogy a piac szereplőinek (és nem csak a jogszabályban érintetteknek) érdemes az eddigieknél kiemeltebb figyelmet fordítani a kérdésre. Ám, ha még monitorozzák is az energiafelhasználást, kérdés: a cégek tisztában vannak-e azzal, hogy adott esetben a gáz- illetve villanyszámla pontosan miből adódik össze. Magyarán: pontosan látható-e az, az energiaköltség miből tevődik össze. A jelentés készítésére kötelezett képben van-e az egyes fogyasztók hatékonyságával, az üzemelés további optimalizálhatóságával. Egyfajta monitoring kontrollingra van szükség az ideális energiafelhasználáshoz párosuló magas teljesítmény megteremtéséhez.
És ha már az ESG kötelezettség okán e tekintetben úgyis át kell világítani első körben a nagyvállalatokat, miért ne lehetne ezt összekötni a költségmegtakarítással? Ezt a feladatot vállalja fel a Pulse Energy Zrt.
Hogyan indul a folyamat?
Az együttműködés egy kérdőív kitöltésével kezdődik, amelyben az energiafogyasztás körülményeiről (fogyasztási helyek, energiaforrások típusai, fogyasztók száma, számlaadatok stb.) nyilatkozik a partner.
A kapott információk alapján az üzleti folyamataik összehasonlíthatók lesznek az iparág hasonló méretű cégeiével (benchmarking). Az állapotfelmérés végül egy számot ad, arra vonatkozóan, hogy hány százalékkal, milyen mértékben csökkenthető az energiafogyasztás. (Nagy általánosságban elmondható, hogy a magyar vállalkozások esetében mintegy 30%-os energiamegtakarítás érhető el.)
Mínusz 30%
Amennyiben ez a megközelítés szimpatikus – és kinek ne lenne az, ha az energiaköltségeik csaknem egyharmadát visszavághatná – a következő startkőre léphet a megbízó.
Ekkor a Pulse Energy Zrt. már a konkrét mérhetőség érdekében helyszíni felmérést végez a rendszer letelepítéséhez.
A szoftvert, hardvert és supportot magában foglaló rendszer valós idejű monitoringot tesz lehetővé a felhasználó számára.
Energiaköltség csökkentés KFC módra
Csak példaként: ezt a módszert alkalmazza a KFC gyorsétterem hálózat is. A rendszerbe kapcsolt érzékelők olyan mértékű rálátást biztosítanak az egyes energiafelhasználó helyekre, hogy akár darabonként is szabályozható azok működése. Ennek köszönhetően a fent említett ~30%-os megtakarítást érte el gyorsétteremlánc is.
A lehetőség iránt érdeklődők számára 2025. április 15-ig díjmentes elemzést biztosít a Pulse Energy Zrt.
Érdemes megfontolni a lehetőséget, hiszen 25 percnyi adatfelvételért cserébe százezreket, de akár milliókat is megspórolhat a cég működésén.