Egy vállalkozás indításánál elengedhetetlen, hogy piacképes terméket tudjon előállítani. Esetünkben ez a piacképes termék az irányítási rendszerek terén meglévő szaktudásunk volt. Az viszont a vállalkozás-indítási bibliáknál legfeljebb a lábjegyzetben szerepel, hogy egy üzlet pályára állításához elengedhetetlen a jó nagy adag kockázatvállalás is. Nos, mi ezek szerint figyelmesen elolvastuk az apróbetűs részt, mert 2010. április 12-én, 19-re lapot húzva megalakítottuk a CertUniont. A cégalapításnak két oka volt: 1. töretlenül hittünk benne, hogy piacképes szaktudásunkat pénzre válthatjuk; 2. a magunk uraiként együtt akartunk dolgozni.
Egy korábbi, mindannyiunkban mély nyomokat hagyó munkahely elhagyása után ez volt a legtöbb, amit kívánhattunk. És szerencsénk volt – ha egyáltalán szerencsének nevezhető az, hogy olyan kollégákkal dolgozhatunk együtt, akik nem azért teszik jól a dolgukat, mert az benne van munkaköri leírásukban, hanem mert magukénak érzik a vállalkozást.
A CertUnion-puzzle új darabbal bővült
A jól összeszokott ötfős csapatba 2018. április 1-jén érkezett az első “kívülről” jött munkatársunk. A menedzsment rendszereken szocializálódott szakemberként tisztában voltunk a kockázatértékelés fontosságával. Különösen, úgy, hogy egy a “rendszeren kívülről” érkező, ráadásul pályakezdő ember minden esetben rizikó tényezőnek számít.
Megérzéseink azonban azt súgták: az újonc tökéletesen illeszkedni fog a munkahelyi puzzle elemei közé. És így történt…
Elstartol a Tudásközpont
Ugyanebben az évben indult képzési üzletágunk Tudásközpont néven, és első lépésként le is szerződtünk a képzési piacon nevet és rangot jelentő IRCA-val (International Register of Certificated Auditors – Regisztrált Auditorok Nemzetközi Jegyzéke). és nem sokkal később megkezdtük a tréningeinket. Így, hét évvel az indulás után – látva a piaci tortából szerzett részesedésünket – szerénytelenség nélkül sikeresnek ítélhetjük a kezdeményezést.
Nehezített terepen
Természetesen a CertUnion másfél évtizedes története – ahogy egyetlen más vállalkozásé – sem volt csupa móka és kacagás.
A covid járvány és az ennek következtében elrendelt karantén a mi munkánkat is hátrányosan érintette, de szinte “pillanatok alatt” online üzemmódra váltottunk, így sikeresen átvészeltük ezt az érzékeny időszakot is.
Nyilván, egy ilyen, az évforduló apropóján íródott szubjektív visszatekintésben nem lehet minden fontos mérföldkövet felsorolni, hiszen ahhoz egy könyv terjedelme is kevés lenne. A lényeg, hogy fennállásunk óta töretlenül olyan új szolgáltatási elemek beépítésén dolgozunk, amelyek összhangban állnak a piac igényeivel.
Persze, ez a másfél évtizedet felölelő gondolatfutam nem lenne teljes anélkül, hogy azt mondjam: “Hálásan köszönjük!” Köszönetünk mindazoknak szól, akik a kezdetek óta, vagy még korábban – akkor, amikor még csak egy merész ötlet volt a CertUnion – mellettünk álltak. Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen sokan vannak – auditorok, tanácsadók, ügyfelek – akiknek hálával tartozunk és akik nélkül nem jutottunk volna el idáig.
Sok minden változott, de egy valami nem!
Most viszont nem újítunk, hanem nagyon is megszokott módon
elvonulunk a világ elől és kollégáimmal magunkban emlékezünk arra, hogy tizenöt évvel ezelőtt miért is vágtunk bele ebbe a kalandba.
Bár sok minden változott a kezdet óta, de egy valami biztosan nem, most is ugyanúgy hisszük, hogy: “Korunk társadalmában a bátorság fokmérője az a képesség, amellyel meggyőződéseinkhez ragaszkodunk – de nem csökönyösen vagy dacból és nem is bosszúból –, csupán azért, mert hiszünk bennük.” (Rollo May)