Hitek és tévhitek a tanúsítás világában – II. rész

Hitek és tévhitek a tanúsítás világában – II. rész

Előző írásunkban elkezdtük megvizsgálni a hiteket és tévhiteket, és megpróbáltuk a cégek vezetőit, olyan információval ellátni, amely közelebb hozhatja a tanúsítás világát. Amennyiben már kiválasztottuk a tanácsadót és felkészültünk az auditra, minden mérföldkövet – amely kötelező eleme a felkészülésnek – kipipált feladatként magunk mögött tudunk, akkor kerül sor a tanúsító auditra.

Hogyan válasszunk tanúsító szervezetet?

Tanúsító szervezetet többféle módon választhatunk.

  1. Az egyik leggyakoribb talán, amikor egy ismerősünktől érdeklődünk:  ő hogyan oldotta meg a tanúsító választást. Ez esetben általában kapunk egy telefonszámot, személynevet, akivel fel kell venni a kapcsolatot és ő tovább irányít minket a szerződéskötés felé.
  2. Természetesen sokan használják az internetet is – mint mindenre alkalmazott keresőeszközt – , hogy tanúsító szervezetet keressenek. Ez is jó megoldás, kicsit több kutakodással jár és esetleg több telefonnal, informálódással.
  3. A harmadik cégvezetői csoport tudatosan az akkreditáló hatóság honlapján (http://nah.gov.hu/talalakok?query=certunion&status=&type=) keresve tájékozódik a kompetens szervezetek elérhetősége felől. Ez esetben át kell rágni magunkat az egyes jogosultságokon és a kapcsolódó részletező okiratokon. Ez meglehetősen sok időt vehet igénybe.

Az export, az más!

Természetesen van olyan is, aki adott vevői elvárások miatt csak egy, a vevő által meghatározott tanúsító szervezet által kiadott okiratot választhatja, különben nem fogadják el a tanúsítványt a további szerződéses kapcsolathoz. Bizonyos országok piacaira exportáló vállalkozások esetében ez egy tipikus elvárás.

Egyenértékűek vagyunk

Itt szeretném megjegyezni, hogy Magyarország tagja az EA MLA-nak (European Accreditation Multilateral Agreement), így az általa akkreditált tanúsító szervezetek, valamennyi tagszervezettel egyenértékű okiratokat adnak ki. A tagországokról az alábbi oldalon lehet tájékozódni:http://www.european-accreditation.org/ea-members

Hogy ez érthetőbb legyen: egy hazai, NAH (Nemzeti Akkreditáló Hatóság) akkreditált tanúsító szervezet által kiadott ISO 9001-es tanúsítvány, egyenértékű egy bármely más tagszervezet által kiadott akkreditált ISO 9001-es tanúsítvánnyal.

Elvileg nem lenne szabad különbséget tenni, ennek ellenére a piac számos olyan követelményt diktálhat, amely íratlan szabályainak be nem tartása piaci hátrányt okozhat. Ezt minden cégvezetőnek egyénileg kell mérlegelnie és tájékozódnia.

Mikor felkészültünk és tanúsító szervezetet is választottunk, azt követően kerülhet sor az auditra, amely kimenete lesz majd az a tanúsítvány, amiért eddig dolgoztunk.

A tanúsítási folyamat főbb lépéseit, következő cikkünkben olvashatja.

Folytatása következik…

Még maradtak megválaszolatlan kérdései? Amennyiben nem kívánja kivárni a következő cikket, vásárolja meg a témában írott könyvünket, ahol az alapokról olvashat bővebben és ajándékot is kap.

error: Content is protected!